Akredytywa niepotwierdzona

Akredytywa to stosunkowo skomplikowane, a przede wszystkim mało popularne pojęcie. Jest ono ściśle związane z bankowością i finansami. Spróbujmy zatem wytłumaczyć, o co tak naprawdę chodzi. Definicja określa akredytywę jako instrument, który ma być pomocny przy rozliczaniu operacji bezgotówkowych. Co ważne, dotyczy to transakcji międzynarodowych, głównie handlowych. Mówiąc bardziej szczegółowe, jest to pisemne zobowiązanie banku do wypłacenia określonej kwoty pieniędzy klientowi. Istnieje jednak jeden, ale bardzo ważny warunek: bank klienta musi dostarczyć wszystkich dokumentów, jakie wymagane są do stworzenia akredytywy.

Szczególnym rodzajem tego instrumentu jest tak zwana akredytywa niepotwierdzona. Inaczej nazywa się ją awizowaną. Najważniejsze jest to, że rola banku pośredniczącego jest tu naprawdę niewielka. Można powiedzieć, że ogranicza się ona właściwie to poinformowania beneficjenta, że oto właśnie akredytywa została utworzona. Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej wygodne przede wszystkim dla banku pośredniczącego, ponieważ nie bierze on na siebie żadnych zobowiązań. Zadania, jakie zostały mu powierzone są oczywiście odpowiedzialne, nie zależy jednak od nich powodzenie przeprowadzanych transakcji.

Akredytywa niepotwierdzona może służyć również na kolejnych etapach operacji finansowych. Dotyczy to zwykle prowadzenia korespondencji. Takie postępowanie jest konieczne, beneficjent musi być informowany o wszystkich ewentualnych zmianach oraz postanowieniach.

Okazuje się jednak, że to nie jedyne zadania. Bank pośredniczono zobowiązany jest do sprawdzenia autentyczności akredytywy. Nie można popełnić tutaj żadnego błędu, od tego wszak zależy przyszła współpraca z beneficjentem.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
Kredyty hipoteczne porównanie marzec 2024
Konta osobiste porównanie marzec 2024
Konta oszczędnościowe porównanie marzec 2024
Lokaty bankowe porównanie marzec 2024