Co to jest Inkaso?

Bankowość operuje wieloma dokumentami, bez których po prostu nie byłoby możliwe przeprowadzenie jakiejkolwiek transakcji finansowej. Niektóre z nim służą przede wszystkim klientowi, mają zabezpieczać jego interesy. Nie brakuje również takich, stanowiących swoistą gwarancję dla banku.

Inkaso jest pewną formą płatności, a konkretnie warunkową. Polega ona na tym, że bank pobiera od kupującego określoną należność. Co ważne, robi to na rzecz sprzedającego, występuje zaś niejako w jego imieniu. Wszystko to odbywa się oczywiście pod określonymi warunkami, gdyż wspominane pobieranie nie jest bezinteresowne. W zamian sprzedający jest zobowiązany do przekazania potrzebnych dokumentów. Jeżeli chodzi o ich rodzaj i cel, wszystko bardzo dokładnie określa umowa, jaką strony zawierają z bankiem. Co ważne, konieczne jest dotrzymanie tych warunków, inaczej bowiem współpraca nie będzie możliwa.

Zastanówmy się zatem, co może być tak naprawdę przedmiotem transakcji inkaso. Przede wszystkim najczęściej mamy do czynienia z tak zwanymi dokumentami handlowymi, do których należy zaliczyć między innymi: papiery transportowe, ubezpieczeniowe oraz faktury. Inną grupą dokumentów są też papiery finansowe, takie jak czeki, akcje i obligacje. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tymi dobrami, może, oczywiście za zgodą banku i drugiej strony transakcji, skorzystać z takiego rozwiązania. Jest ono bardzo dobre wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie samodzielnie sfinansować operacji, a bardzo nam na niej zależy.

W polskich bankach mamy do czynienia z dwoma rodzajami inkaso. O natychmiastowym mówimy wtedy, gdy klient otrzymuje od banku określoną kwotę zaraz po tym, jak ten dostarczy wszystkich wymaganych dokumentów. Natomiast inkaso terminowe polega na tym, że bank płaci dopiero w określonym wcześniej terminie, który czasami wiąże się z czekaniem.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Konta osobiste porównanie kwiecień 2024
Konta oszczędnościowe porównanie kwiecień 2024
Lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024