Leasing i ubezpieczenie pojazdu – indywidualnie, czy przez firmę leasingową?

Leasing to popularna metoda finansowania zakupu samochodów, ale i maszyn, czy sprzętu firmowego. Wysokość raty leasingowej uzależniona jest od kilku czynników, które można i warto negocjować. Na jej wartość wpływ ma również ubezpieczenie, które w przypadku pojazdów, jest obowiązkowe. Często to właśnie leasingodawca narzuca wykupienie polisy OC i autocasco za pośrednictwem firmy. Jest to często droższa polisa. Czy warto więc szukać ubezpieczenia indywidualnie?

Pełny pakiet ubezpieczeń (OC i AC) mają uchronić pojazd przed utrata wartości w przypadku zaistnienia szkody. Oczywiście w większości przypadków wypłacone odszkodowanie przejmie firma leasingowa. Jeśli zdecydujemy się na zawarcie ubezpieczenia bez udziału leasingodawcy warto pamiętać, że nie każda polisa będzie akceptowana. Najczęściej musi ona obejmować wiele zdarzeń, zniesienia udziałów własnych czy wymiany podzespołów i części na oryginalne. Zwykle pod uwagę brane są jedynie większe towarzystwa ubezpieczeniowe (PZU, Hestia, Warta, Generali, Alianz itp.). W przypadku szkody całkowitej towarzystwo nie wypłaci 100% wartości pojazdu. GAP finansowy chroni nas przed zwrotem różnicy na rzecz firmy leasingowej. Podnosi ratę miesięczną, ale warto wziąć ta opcje pod uwagę.

Leasingodawcy oferujący pakiet ubezpieczeń zwykle przedstawiają tylko kilka możliwych polis. Zawarcie ubezpieczenia za ich pośrednictwem nie daje wyboru ubezpieczyciela, ale zdecydowanie obniża koszty bogatej wersji ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa akceptują w takich przypadkach zniżki wypracowane dotychczas przez leasingobiorcę. Warto więc wybierać takie propozycje. W przypadku znalezienia we własnym zakresie tańszego ubezpieczenia na porównywalnym poziomie ochrony zawsze można negocjować, przedstawiając leasingodawcy przygotowana ofertę, lub jej skan (można w tym celu wykorzystać porównywarki internetowe, lub znajomości z agentem konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego).

Niewiele, jak do tej pory, ubezpieczycieli akceptuje okres ubezpieczenia leasingowanego pojazdu, przy naliczaniu zniżek na przyszłość. Należy pamiętać, że taki pojazd stanowi do chwili spłaty zobowiązania, własność firmy leasingowej. Na plus skorzystania z oferty ubezpieczenia za pośrednictwem leasingodawcy może przemawiać fakt, iż raty mogą zostać doliczone do miesięcznych obciążeń z tytułu leasingu. Z czego trudno skorzystać przy zawieraniu ubezpieczenia indywidualnie.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
Kredyty hipoteczne porównanie marzec 2024
Konta osobiste porównanie marzec 2024
Konta oszczędnościowe porównanie marzec 2024
Lokaty bankowe porównanie marzec 2024