Cena nominalna akcji

Papiery wartościowe są obecnie doskonałym sposobem na inwestowanie i pomnożenie własnego kapitału. Jednym rodzajem są tak zwane akcje, które wystawiane są przez spółki akcyjne. Mogą być nimi rozmaite firmy czy przedsiębiorstwa, które z różnych powodów poszukują wsparcia finansowego. Jeżeli uczestnik giełdy zdecyduje się na zakup akcji, musi oczywiście za nią zapłacić. Wówczas spółka otrzymuje konkretny zastrzyk gotówki, dzięki czemu może inwestować i rozwijać swoją działalność gospodarczą. Ale również i klient na tym korzysta, staje się bowiem jakby jednym ze współwłaścicieli (w zależności od rodzaju akcji) i czerpie korzyści finansowe. Czasami trzeba się również liczyć z ryzykiem utraty pieniędzy, bo takie działania bywają ryzykowne.

Każda akcja ma oczywiście swoją cenę. Warto tutaj zwrócić uwagę na tak zwaną cenę nominalną. W ten sposób określa się cenę, która zostaje indywidualnie ustalona przez spółkę akcyjną, która pragnie sprzedać określoną część swoich udziałów. Szacuje się, że cena nominalna akcji nie może być niższa niż jeden grosz.

Należy również zwrócić uwagę, że akcja, jako przedmiot materialny posiada pewne bardzo ważne informacje. Można tam znaleźć między innymi kwotę, jaką inwestor musi zapłacić, jeśli zdecyduje się na taki wybór. Cena, która uwidoczniona jest na akcji, nazywa się właśnie nominalną.

W przeciwieństwie do omawianych tu kosztów, istnieje jeszcze coś takiego jak cena emisyjna akcji. Ona obowiązuje tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym. Jest to miejsce, gdzie dochodzi do sprzedaży całkowicie nowych papierów wartościowych, które dopiero weszły na rynek, co oznacza, że niedawno odbyła się emisja. Te dwie różne ceny nie mogą radykalnie różnić się od siebie i warto o tym pamiętać.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Konta osobiste porównanie listopad 2024
Konta oszczędnościowe porównanie listopad 2024
Lokaty bankowe porównanie listopad 2024