Akredytywa potwierdzona

Transakcje i handel zagraniczny są podstawową funkcjonowania każdego kraju, stanowią również swoisty wskaźnik skutecznej gospodarki. Jeżeli jednak chcemy prowadzić międzynarodowe operacje finansowe, musimy być przygotowani na to, że będzie potrzebna nam tak zwana akredytywa. Jest to instrument bezgotówkowy, wydawany tylko i wyłącznie na zlecenie importera. Dzięki niemu bank zobowiązuje się do wypłacenia klientowi określonej ilości pieniędzy, jeśli tylko otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty. Współpracują tutaj ze sobą dwa banki, jeden krajowy, drugi zagraniczny.

Jednym z rodzajów akredytywy jest tak zwana potwierdzona. Najważniejszą rolę pełni tutaj bank pośredniczący. Okazuje się, że bierze on siebie wszystkie zobowiązania wobec beneficjenta i w razie potrzeby będzie również ponosił konsekwencje ewentualnych błędów. Głównym zadaniem banku pośredniczącego jest potwierdzenie ważności i autentyczności kredytyw, co jest nie lada odpowiedzialnym zadaniem. Poza tym jeżeli dojdzie już do realizacji transakcji, bank będzie musiał pokryć koszty związane z dostarczeniem wszystkim dokumentów beneficjentowi. Są one koniecznością, założenie akredytywy bez nich nie jest bowiem możliwe.

Co więcej, bank pośredniczący odpowiedzialny jest również za pokrycie innych kosztów. Za pierwszy należy uznać ogólne otworzenie instrumentu akredytywy, który w tym wypadku stanowi podstawę współpracy międzynarodowej. Jak zatem widać, akredytywa jest bardzo ważna i jeśli zależy nam na prawidłowym przeprowadzeniu operacji finansowych, musimy o tym pamiętać.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie maj 2022
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Konta oszczędnościowe porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+