Czy karta EKUZ wystarczy podczas urlopu w UE?

Karta EKUZ daje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na koszt NFZ podczas pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Karta może zostać wydana osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne NFZ; posiadając ją mamy prawo do leczenia na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Idąc do lekarza za granicą, warto upewnić się czy dana placówka honoruje karty EKUZ, inaczej możemy narazić się na duże koszty.

Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że karta EKUZ nie obejmuje leczenia w każdym przypadku; nie zawsze będziemy zwolnieni z kosztów leczenia czy hospitalizacji poza granicami Polski. Nigdy nie należy lekceważyć ryzyka zachorowania, czy wypadku wskutek którego trafimy do szpitala. Chociaż wielu osobom wydaje się, że nic złego nie ma prawa im się przydarzyć w życiu bywa różnie, także trzeba brać pod uwagę również najgorszy scenariusz. Pamiętajmy, że leczenie za granicą jest kosztownie, dużo droższe, niż ma to miejsce w Polsce, niekiedy nawet za przyjazd karetki oraz wykonanie badań możemy zapłacić dwa razy więcej, niż w kraju. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że przebywając na wakacjach robimy się mniej ostrożni, także ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest wyższe, niż normalnie.

Wybierając się na wczasy zorganizowanie nie musimy martwić się o ubezpieczenie, ponieważ wszystkich formalności dopełnia za nas biuro podróży. Gdy decydujemy się na wyjazd organizowany na własną rękę, będziemy musieli zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo na własną rękę. Polisa ubezpieczeniowa nie kosztuje dużo, a może nas uchronić przed dużymi wydatkami, także warto rozważyć takie rozwiązanie. NNW można wykupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani ubezpieczeniem, warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, chociaż w ten sposób zyskamy możliwość częściowej refundacji leczenia – lepsze to, niż nic. Karta zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej w 28 państwach, które są członkami UE oraz EFTA.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Konta osobiste porównanie kwiecień 2024
Konta oszczędnościowe porównanie kwiecień 2024
Lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024