Co to jest bank budowlany?

W naszym kraju znajduje się wiele instytucji finansowych, wśród których najbardziej popularne są oczywiście banki. Najwięcej osób korzysta z banków uniwersalnych, komercyjnych, jest to bowiem bezpieczne, a przede wszystkim wygodne rozwiązanie. Czasami jednak w naszym życiu pojawiają się zupełnie inne potrzeby, aby je spełnić, musimy szukać innych sposobów.

Bank budowlany, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących budownictwa. Jego podstawowym źródłem utrzymania i dochodu jest udzielanie tak zwanych kredytów budowlanych. Klienci mogą przeznaczyć je na wiele czynności, wszystkie jednak muszą być związane z nieruchomościami. Należy zwrócić jeszcze uwagę na to, że kredyty budowlane są zazwyczaj bardzo wysokie, doskonale przecież zdajemy sobie sprawę z tego, jak drogie jest w dzisiejszych czasach wybudowanie domu. Właśnie z tego powodu bank budowlany ma prawo do kontrolowania nas i oceniania, czy aby na pewno postępujemy tak, jak zobowiązaliśmy się do tego w umowie. Często stosuje się wypłacanie kredytu w transzach, czyli po prostu kilku częściach. Po realizacji każdej z nich jesteśmy zobowiązani do pokazania i udokumentowania efektów pracy.

Klientem banku budowlanego może zostać każdy, kto marzy o posiadaniu własnej nieruchomości. Dotyczy to na przykład wybudowania domu od podstaw, ale również jego remontu albo po prostu wykończenia. Musimy jednak jasno określić i sprecyzować nasze plany, to jeden z warunków umowy, jaką przyjdzie nam podpisać z bankiem.

Banki budowlane przeprowadzają bardzo kosztowne, a co za tym idzie, również i ryzykowane transakcje. Dlatego on potencjalnego klienta wymaga się między innymi przedstawienia szeregu dokumentów, które potwierdzą sytuację życiową i zawodową. Trzeba bowiem posiadać stałe zatrudnienie i źródło dochodu. Tylko dzięki temu stajemy się wiarygodni i będziemy w stanie spłacić kredyty.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie maj 2022
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Konta oszczędnościowe porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+