Co to jest stopa zwrotu?

Z bankowością i finansami wiąże się wiele zagadnień, które czasami wydają się nam nieco skomplikowane. Mimo tego nie powinniśmy rezygnować z ich zrozumienia. Może się bowiem okazać, że kiedyś zmuszeni będziemy do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, a wtedy ta wiedza okaże się po prostu niezbędna.

Spróbujemy się zatem zastanowić, czym jest tak zwana stopa zwrotu. Definicja określa ją jako procentową zmianę, która może stać się albo zyskiem albo spadkiem. Chodzi tutaj oczywiście o wartość danej inwestycji. Mówiąc prostym językiem, są to wszystkie zmiany, jakie mogą przydarzyć się nam wtedy, gdy zainwestujemy w różny sposób swoje pieniądze. W zależności od okoliczności zewnętrznych zauważa się lepsze i gorsze okresy. Czasami zwiększamy swój kapitał i zarabiamy, zdarzają się jednak sytuacje, w których musimy się liczyć z określonym ryzykiem.

Oczywiście, inwestor zawsze liczy na to, że stopa zwrotu zadziała na jego korzyść. Każdy marzy przecież o ty, aby zarobić jakieś pieniądze, a jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej na tym nie stracić. Okazuje się jednak, że trzeba być przygotowanym na wszystko, bowiem stopa zwrotu zależy głównie od dwóch czynników. Jednym z nich jest suma dywidend wypłacanych w rozpatrywanym okresie. Należy rozumieć przez to określoną część zysków netto, jakie notuje dana spółka kapitałowa. Drugim determinującym czynnikiem jest natomiast zmiany rynkowe akcji, w którą zdecydowaliśmy się zainwestować.

Jak zatem widać, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, jak wiele, i czy w ogóle, zarobimy coś i pomnożymy nasz kapitał, ryzyko bowiem istnieje zawsze. Należy jednak pamiętać, że bardzo często stopa zwrotu okazuje się dla nas korzysta i wówczas spełniamy swoje marzenia o odpowiednim zarobku.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2022
Kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2022
Konta osobiste porównanie styczeń 2022
Konta oszczędnościowe porównanie styczeń 2022
Lokaty bankowe porównanie styczeń 2022

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+