Co to jest holding finansowy?

Pojęcie holdingu finansowego może wydawać się nieco skomplikowane, ale wystarczy odrobina cierpliwości, a okaże się, że wcale nie jest to takie trudne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że zagadnienie to dotyczy szeroko pojętej bankowości i finansów.

Definicja określa holding finansowy jako grupę podmiotów, które ze sobą współpracują i połączone są wspólnymi finansami. Tak opisana kwestia może wyjaśnić nam stosunkowo niewiele, warto więc spojrzeć na sprawę nieco inaczej. Holding finansowy jest po prostu połączeniem się poszczególnych instytucji. Bardzo ważne jest jednak to, że dominująca musi być zawsze instytucja finansowa, czyli po prostu bank.

Warto zaznaczyć, że oprócz banku w skład holdingu finansowego mogą wchodzić między innymi: fundusze inwestycyjne oraz zakłady ubezpieczeń. Przede wszystkim chodzi tutaj o współpracę pomiędzy tymi instytucjami. Nie musi być ona bardzo ścisła, nie chodzi również o wzajemne kontrolowanie się. Wręcz przeciwnie, holding polega na wspieraniu się i udzielaniu sobie pomocy.

Warto wyobrazić sobie sytuację, w której klient zwraca się do banku, pragnie na przykład otrzymać kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu. Jeżeli jednak jego potrzeby są znacznie większe, może również skorzystać z usług innych instytucji. Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie się na życie, aby nasza rodzina w razie nieprzewidzianych wypadków losowych, nie musiała ponosić konsekwencji naszych zobowiązań finansowych. Wtedy bank może poradzić nam skorzystanie z usług innej instytucji finansowej, która prezentuje nam rozmaite oferty. Holding finansowy zazwyczaj jest bardzo opłacalny dla wszystkich jego uczestników i członków, dlatego to rozwiązanie stosuje się stosunkowo często.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Konta osobiste porównanie kwiecień 2024
Konta oszczędnościowe porównanie kwiecień 2024
Lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024