Akredytywa zabezpieczająca

Akredytywa ma wiele zalet i dlatego jest stosunkowo popularnym instrumentem. Przede wszystkim doskonale zabezpiecza wszystkie interesy importera oraz eksportera. Pierwszy zyskuje pewność, że zostaną mu przekazane pieniądze za usługę, natomiast drugi czuje się bezpiecznie, ponieważ bank załatwia potrzebne do akredytywy formalności.

Koniecznie trzeba pamiętać, że akredytywa jest otwierana tylko i wyłącznie na zlecenie importera. Takie działanie ma służyć swoistemu zabezpieczeniu. Zapewnia się bowiem zapłatę eksporterowi za określone dobra czy towary. Do przekazania pieniędzy dochodzi jednak dopiero wtedy, gdy eksporter będzie w stanie przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, które poświadczą, że zobowiązania handlowe zostały wypełnione.

Akredytywa zabezpieczająca, inaczej zwana jest też standby. Posiada ona charakter gwarancji bankowej, określa się zatem, że jest najbardziej bezpieczna dla każdej ze stron planowanej nieruchomości. Oczywiście, najważniejszym podmiotem jest tutaj beneficjent, a bank zobowiązuje się do zabezpieczenia jego wszystkich interesów.

W praktyce oznacza to, że już na pierwsze żądanie beneficjenta, instytucja finansowa zmuszona jest do wypłacenia określonej ilości pieniędzy. Dzieje się tak wtedy, gdy, zleceniodawca nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Chodzi tutaj o nie przekazanie pieniędzy, co stanowi przecież podstawę współpracy. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze mamy do czynienia z problemami finansowymi. Czasami zleceniodawca nie przekazuje na czas ważnych dokumentów, a bez nich nie jest możliwe dokończenie transakcji lub jej uzupełnienie.

Akredytywa zabezpieczająca bywa bardzo potrzebna. Wiele osób decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Mówi się przecież, że poczucie bezpieczeństwa jest najważniejsze i jeśli to tylko możliwe, powinniśmy o nie zadbać.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Konta osobiste porównanie kwiecień 2024
Konta oszczędnościowe porównanie kwiecień 2024
Lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024