Definicja określa akredytywę jako instrument, który ma być pomocny przy rozliczaniu operacji bezgotówkowych. Co ważne, dotyczy to transakcji międzynarodowych, głównie handlowych. Mówiąc bardziej szczegółowe, jest to pisemne zobowiązanie banku do wypłacenia określonej kwoty pieniędzy klientowi. Istnieje jednak jeden, ale bardzo ważny warunek: bank klienta musi dostarczyć wszystkich dokumentów, jakie wymagane są do stworzenia akredytywy.
Dobrym rozwiązaniem może być wyposażenie się w akredytywę rewolwingową, inaczej zwaną też odnawialną. Stosuje się ją wtedy, gdy współpraca międzynarodowa nie jest jednorazowa, trwa natomiast przez nieco dłuższy okres czasu. W takich sytuacjach nie trzeba za każdym razem przeprowadzać wszystkich formalności, wystarczy, że wcześniej zaopatrzymy się w omawianą tutaj akredytywę odnawialną.
Najważniejsze jest to, że decyzje o odnawianiu akredytywy podejmuje beneficjent. Jeżeli takie rozwiązanie mu odpowiada i chce je zastosować, współpracujące ze sobą banki nie powinny robić nam żadnych problemów. W praktyce wygląda to tak, że pozostawiona do dyspozycji beneficjenta część akredytywy jest automatycznie odnawiana, za każdym razem, gdy ma dojść do kolejnej transakcji. Może to dotyczyć na przykład powtarzalnych dostaw tego samego towaru.
Akredytywa rewolwingowa jest bardzo wygodnym, a także bezpiecznym rozwiązaniem. Pozwala dwóm stronom transakcji chociaż na chwilę przestać się martwić o przyszłe działania. Jak już zostało to wspomniane, pewna część akredytywy odnawia się automatycznie, co zaoszczędza wiele czasu i kłopotów.
To też może Cię zainteresować:
– Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
– Konta osobiste porównanie listopad 2024
– Konta oszczędnościowe porównanie listopad 2024
– Lokaty bankowe porównanie listopad 2024