Kredyt hipoteczno-budowlany – to powinieneś wiedzieć

W ofercie polskich banków istnieje aż kilka rodzajów kredytów hipotecznych. Ich zróżnicowanie jest zależne przede wszystkim od konkretnego przeznaczenia pożyczki oraz jej specyficznych właściwości. W ostatnich czasach szczególnie popularny stał się tak zwany kredyt hipoteczno- budowlany, który umożliwia nam wybudowanie upragnionej nieruchomości. Zbadajmy zatem, jakie są jego podstawowe cechy.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że świadczenie to zaciąga się zazwyczaj w celu wybudowania w domu, stąd też nazwa. Z racji, iż jest to kredyt, bank ma prawo do nieustannego kontrolowania naszych poczynań. Oznacza to, że naszym obowiązkiem jest przedstawienie doradcy finansowemu planu działania i budowy nieruchomości. Dostajemy ją oczywiście od architekta, który wraz z firmą budowlaną będzie stawiał nasz dom. Po przedstawieniu planu, pewnie otrzymamy odpowiednie środki finansowe. Bez względu na sytuację, bank będzie kontrolował nasze poczynania. Jego pracownicy mogą nas nawet odwiedzać na budowie, a potem w gotowym domu, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wywiązaliśmy się z umowy. Dodatkowo, przez cały okres stawiania nieruchomości, naszym obowiązkiem jest dostarczanie bankowi odpowiedniej, wymaganej dokumentacji. Dotyczy on efektów pracy firmy budowlanej i uzyskiwanych efektów.

Aby możliwa była kontrola i sprawna weryfikacja naszych działań, kredyt hipoteczny zostaje wypłacany w tak zwanych transzach, czyli po prostu latach. Ich ilość zazwyczaj uzależniona jest od ogólnej sumy świadczenia finansowego i indywidualnej umowy zawartej w klientem. Zwykle raty pieniężne zostają przekazywane od razu do osób sprawujących budowę nieruchomości, a nie do klienta. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i wielu ludzi się na nie decyduje. Po otrzymaniu poszczególnych transzy konieczne jest wspominane już wcześniej dokumentowanie postępów budowy.

Kredyt hipoteczno- budowlany posiada naprawdę wiele zalet. Jego oprocentowanie jest stosunkowo mniejsze w porównaniu do tradycyjnej pożyczki, pieniądze otrzymuje się w tak zwanych transzach. Ważna jest również możliwość dodatkowego ubezpieczenia swojego kredytu, na przykład na wypadek śmierci bądź też utraty pracy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy warto wybrać takie rozwiązanie finansowe, możemy zasięgnąć rady doświadczonego doradcy, który z pewnością udzieli nam fachowej porady i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Konta osobiste porównanie listopad 2024
Konta oszczędnościowe porównanie listopad 2024
Lokaty bankowe porównanie listopad 2024