Często wnioskując o przyznanie kredytu chcemy uzyskać taką kwotę, jaka jest nam niezbędna do realizacji zamierzonych celów. Nie ważne czy to mieszkanie, remont czy inne wydatki. Przy wyższych kwotach kredytu bank dokładnie bada nie tylko historię kredytową, ale przede wszystkim zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Często nie chce udzielić nam wsparcia we wnioskowanej wysokości. Wynika to z oceny ryzyka i braku wystarczających dochodów, czy też zbyt dużych miesięcznych wydatków. Jeśli mamy pozytywną historię w BIK, to nad podwyższeniem zdolności kredytowej warto popracować. Istnieje kilka sposobów, by bank spojrzał i „przeliczył” nas inaczej, korzystniej.
Wsparcie współkredytobiorcy to najprostsza a zarazem najskuteczniejsza metoda, o ile współkredytobiorca szczyci się nienaganną historią kredytową i w miarę wysokimi dochodami. Zwykle o taką pomoc warto prosić bliskich z rodziny, przyjaciół, choć niektóre banki wymagają by wnioskujący i współkredytobiorca byli ze sobą spokrewnieni, albo prowadzili wspólne gospodarstwo domowe.
Konsolidacja zadłużenia
Jeśli spłacamy kilka kredytów warto zmniejszyć ratę korzystając z kredytu konsolidacyjnego. Podwyższymy w ten sposób dochód dyspozycyjny i zwiększymy szanse na wyższy kredyt. Wprawdzie konsolidacja jedynie wydłuży okres spłaty zobowiązań, poniesiemy prawdopodobnie koszty związane z podpisaniem nowej umowy, tj. przeliczone odsetki, prowizje itd. to dla celów uzyskania nowego kredytu ma sens.
Mniejsze zobowiązania, niewykorzystane limity w rachunku czy karty kredytowe warto zlikwidować. Nawet jeśli nawet złotówki nigdy z karty nie wykorzystaliśmy obciąża ona nas tak, jakby limit był w całości wykorzystany (dla celów wyliczeń do kredytu). Im więcej osób na naszym utrzymaniu, tym koszty ponoszone na ten cel w oczach bankowego analityka są wyższe. Może nie warto wymieniać we wniosku wszystkich z rodziny? W ostateczności nie musimy z nimi utrzymywać się wspólnie. Jeśli chociaż jedna z tych metod jest możliwa do zrealizowania, to warto. Im bardziej się postaramy i przeliczymy nasze dochody i wydatki, ograniczając te drugie, tym szanse na wyższą kwotę kredytu rosną.
To też może Cię zainteresować:
– Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie grudzień 2024
– Konta osobiste porównanie grudzień 2024
– Konta oszczędnościowe porównanie grudzień 2024
– Lokaty bankowe porównanie grudzień 2024