W naszym kraju istnieje wiele tak zwanych spółek akcyjnych. Mogą to być różnego rodzaju przedsiębiorstwa lub firmy, które z różnych powodów decydują się na wystawienie swoich udziałów na sprzedaż. Z takiej oferty może skorzystać niemal każda osoba fizyczna lub prawna, która oczywiście posiada wystarczający kapitał. Akcji jest naprawdę wiele, różnią się one przede wszystkim procentowym zróżnicowanym udziałem. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że im droższe akcje kupimy, tym więcej będziemy mieli do powiedzenia w kwestii zarządzania spółką.
Warto zwrócić uwagę na kwestię ceny emisyjnej akcji. Mianem tym określa się cenę, jaką musi ponieść inwestor wtedy, gdy akcja wystawiana jest na rynku pierwotnym. To właśnie w tym miejscu mamy do czynienia ze sprzedażą całkowicie nowych papierów wartościowych, które dopiero zostały wypuszczone przez instytucje uprawnione do emitowania dokumentów.
Przeciwieństwem ceny emisyjnej jest tak zwana cena nominalna akcji. W praktyce bardzo często znacznie różni się ona od tej, jaka obowiązuje inwestorów na rynku pierwotnym. Cena nominalna jest
natomiast bardziej indywidualna, ponieważ ustala ją autonomicznie dana spółka akcyjna. Oczywiście, nie mówimy tutaj o radykalnych skrajnościach, wszystko musi odbywać się w granicach zdrowego rozsądku i przyjętych na giełdzie norm
Jak zatem widać, istnieją dosyć ważne różnice pomiędzy ceną emisyjną i nominalną. Jeżeli zamierzamy inwestować na giełdzie, nie musimy się obawiać tych różnic, są one bowiem ustalane z góry. My, jako uczestnicy, możemy się z nimi zgadzać lub nie, przecież od nas tylko zależy, czy zdecydujemy się na zakup danej akcji.
To też może Cię zainteresować:
– Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
– Konta osobiste porównanie listopad 2024
– Konta oszczędnościowe porównanie listopad 2024
– Lokaty bankowe porównanie listopad 2024