Co to jest list kredytowy?

List kredytowy jest specyficznym rodzajem akredytywy. Określa się, że jest to pewien instrument bezgotówkowy, który nie tylko ułatwia, ale także umożliwia przeprowadzenie transakcji międzynarodowych, związanych przede wszystkim z handlem. Wystawia się ją tylko i wyłącznie na polecenie importera. Okazuje się, że jest wiele rodzajów tego instrumentu, każdy z nich ma nieco inne właściwości i zastosowanie.

List kredytowy to akredytywa awizowana, co ważne jednak, pomija się tutaj udział banku pośredniczącego. Musimy zdawać sobie sprawę, że w przypadku innych instrumentów, ta instytucja finansowa bardzo często odgrywała rolę nadrzędną, ponosiła bowiem wszelkie zobowiązania związane z przeprowadzeniem transakcji.

W tym wypadku natomiast udział banku jest zupełnie niepotrzebny, ponieważ akredytywę, właśnie w formie listu przesyła się już bezpośrednio do beneficjenta. Takie rozwiązanie w praktyce może okazać się bardzo dobre i skuteczne, przede wszystkim jednak oszczędza nam dokonywania wielu formalności. Jeszcze lepiej wygląda to z punktu widzenia banku pośredniczącego, ponieważ nie ma on żadnej odpowiedzialności.

Należy zaznaczyć jeszcze, że taka akredytywa zawiera zobowiązanie, i do tego nieodwołalne, które dotyczy banku otwierającego. W tym wypadku to właśnie on jest odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie transakcji i zaspokojenie potrzeb beneficjenta.

Akredytywy są naprawdę różnorodne, a opisywany wariant jest tylko jednym z wielu. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą konkretnego wyboru, powinniśmy się zastanowić i podjeść do tematu rozważnie. Oczywiście, nie wszystko zależy od nas, ostatnie słowo posiada bowiem bank.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie lipiec 2024
Kredyty hipoteczne porównanie lipiec 2024
Konta osobiste porównanie lipiec 2024
Konta oszczędnościowe porównanie lipiec 2024
Lokaty bankowe porównanie lipiec 2024