Wczasy zorganizowane z biurem podróży – reklamacje

Od kilku lat ponad 40 instytucji organizuje akcję „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”, której celem jest właściwa edukacja w zakresie praw turysty. Wyjazd na wakacje także z biurem podróży niesie wiele ryzyk. O czym pamiętać przed takim zorganizowanym wyjazdem?

UOKiK prowadzi obecnie kilkanaście postępowań przeciw biurom podróży. Najczęstsze zastrzeżenia dotyczą sposobu informacji, przedstawiania oferty, zmian w wylotach, nakładanych na klienta kosztów rezygnacji. Aby uniknąć problemów turysta przed podpisaniem umowy z touroperatorem powinien poznać prawa i obowiązki swoje, ale i biura podróży.

Weryfikacja biura

Zanim wykupimy konkretną wycieczkę warto sprawdzić na stronie www.turystyka.gov.pl organizatora i jego uprawnienia. Tam też zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące udzielonych organizatorowi zezwoleń.

Precyzyjna informacja o ofercie

Zachęcające miejsca, cena i atrakcje wybranego miejsca z katalogu dostępnych imprez to podstawowe parametry wyboru większości Polaków. Na temat danego obiektu w folderach znaleźć można tylko zalety – blisko od morza, z zapleczem i animacjami. Od organizatora mamy prawo żądać doprecyzowania wszystkich interesujących nas kwestii, podanie dokładnych odległości i wskazania atrakcji i cen za dodatkowe usługi.

Standard hotelu

Jeśli na miejscu okaże się, że hotel w jakim zostaliśmy umieszczeni nijak nie odpowiada standardom czterogwiazdkowego, jaki był w ofercie a jest to podrzędny motel bez wygód warto reklamować zbyt niski jego standard.

Jeśli broszura biura inaczej przedstawiała nasz pokój stanowi to podstawę reklamacji, którą należy złożyć po powrocie nie później niż do 30 dni od zakończenia wycieczki. Jako rekompensatę można wskazać zwrot części kosztów. Pomocna do ustalenia odszkodowania może być tzw. tabela frankfurcka – nieoficjalna, ale zapisy te muszą być przez touroperatorów przestrzegane.

Jak widać wymarzone wakacje wcale nie bywają bezproblemowe. Aby ograniczyć ryzyko należy przyłożyć się po pierwsze do wyszukiwania ofert, opierać się na sprawdzonych i wiarygodnych, a przede wszystkich doświadczonych biurach i przeglądać opinie osób które z danej wycieczki wróciły. Takich informacji w sieci jest mnóstwo. Oczywiście należy pamiętać, że nie ma nic za darmo – większość dodatkowych usług i atrakcji kosztuje. Jeśli mamy wątpliwości należy pytać o wszystko organizatora, by mieć pewność, że cena jaką płacimy za wypoczynek będzie adekwatna do standardu jaki obieramy.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2023
Kredyty hipoteczne porównanie grudzień 2023
Konta osobiste porównanie grudzień 2023
Konta oszczędnościowe porównanie grudzień 2023
Lokaty bankowe porównanie grudzień 2023